علم را اینجا بیابید

آشنایی با خواص گردو -2

 

مغز گردو از جمله مغزهای پرچرب است که نه ‌تنها یکی از مقوی‌ترین اجزای آجیل‌ها به شمار می‌آید

بلکه در پخت بسیاری از شیرینی‌ها، دسرها و همچنین بعضی غذاها مورد استفاده قرار می‌گیرد که در این میان رایج‌ترین آنها خورش فسنجان و غذایی قدیمی به نام کله‌جوش است.

خواص غذایی:

مغز گردوی خشک، طبیعتی گرم و خشک دارد در حالی که این خواص در نوع تازه آن کمتر است. مغز گردو مانند بقیه مغزهای دیگر، سرشار از ویتامین‌ها و مواد معدنی مختلفی است که از آن‌جمله می‌توان به ویتامین‌های A، E، C، B1،B12، اسید فولیک، نیاسین و همچنین املاح معدنی شامل فسفر، پتاسیم، منیزیم و پروتئین اشاره کرد.

جالب توجه آن است که فسفر موجود در گردو به اندازه‌ای است که با فسفر موجود در ماهی و تخم‌مرغ تا حدی برابری می‌کند.

نگهداری:
پاییز فصل گردو است و این روزها آن را به‌راحتی می‌توان تهیه کرد. گردو را به صورت مغز شده خریداری کنید یا اگر آن را با پوست تهیه کرده‌اید آن را پیش از خراب شدن در اثر گرما، مغز کرده و پس از انتقال به کیسه‌های پلاستیکی به صورت دربسته در یخچال یا فریزر (برای طولانی مدت) نگهداری کنید. گردو در محیط بیرون از یخچال به سرعت بوی کهنگی و به اصطلاح نا می‌گیرد.

خواص درمانی:

 مغز گردو با اینکه از جمله مغزهای چرب است ولی خوردن آن کلسترول خون را کاهش داده و در نتیجه خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی را کم می‌کند. در ضمن نسبت به مغزهای دیگر، حاوی مقدار بیشتری اسید چرب امگا3 است.

با توجه به ویتامین A موجود در گردو، خوردن آن برای تقویت بینایی، پوست، مو و ناخن توصیه می‌شود. همچنین به علت دارا بودن ویتامین B برای تقویت اعصاب، رفع سستی و بی‌حالی و خستگی زودرس مفید است.

علاوه بر مغز گردو، پوست و همچنین برگ آن برای درمان بیماری‌های مختلف توصیه می‌شود؛ به عنوان مثال می‌گویند جوشانده برگ گردو برای درمان بیماری‌های قند، گل‌مژه، نرمی استخوان، اگزما، نقرس، روماتیسم و کم‌خوابی مفید است.

یک قاشق سوپ‌خوری گردوی خرد شده چه دارد؟

انرژی پروتئین کربو هیدرات چربی فیبر
3/ 47 کیلو کالری   9/ 1 گرم  94/ 0 گرم 4/4 گرم  39/ 0 گرم

نوشته شده در جمعه بیست و نهم بهمن ۱۳۸۹ساعت 17:28 توسط محمد حسین|

دوازده معصوم

 

خدا خالق عشقه *محمد گل عشقه* علی مظهر عشقه*

زهرا وجود عشقه* حسن نماد عشقه* حسین سالار عشقه *

عباس ساقی عشقه* زینب شاهدعشقه* سجاد راوی عشقه *

باقر کلام عشقه* صادق احیای عشقه* کاظم صابرعشقه*

رضا ضامن عشقه* تقی جمال عشقه* نقی پاکی عشقه *

 

حسن بقای عشقه*

مهدی قیام عشقه* اینم دعای عشقه: اللهم عجل لولیک الفرج

نوشته شده در دوشنبه بیست و پنجم بهمن ۱۳۸۹ساعت 0:24 توسط محمد حسین|

اوقات شرعی را چطور تعیین می‌کنند؟

 

در حال حاضر مرکز تقویم مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران که مسولیت استخراج اوقات شرعی کشور را به عهده دارد، برای اذان صبح زاویه 17.7 درجه زیر افق را ملاک محاسبات قرار داده و از صداوسیما نیز همین اوقات اعلام می‌گردد.

عصر ایران ـ دین اسلام بر تعیین زمان به‌جای آوردن فرایض دینی با استفاده از معیارهای ساده منطبق بر طبیعت اصرار دارد. بارزترین آن‌ها اوقات شرعی روزانه است که زمان به جای آوردن فریضه نمازهای یومیه را مشخص می‌کند. آیا از چگونگی تعیین اوقات شرعی خبر دارید؟

امیر حسن‌زاده*: در دین اسلام برای شناخت زمان به جای آوردن فرایض دینی از معیارهای ساده و منطبق با طبیعت استفاده شده که نمونه‌های بارز آن، آغاز و پایان ماه قمری بر اساس رویت هلال ماه و اوقات شرعی بر پایه موقعیت خورشید در طول شبانه‌روز است. معمولا با ورود به ماه مبارک رمضان، توجه به اوقات شرعی بیشتر می‌شود، از این‌رو در گزارش امروز این موضوع را روشن می‌کنیم.

اذان صبح

وقتی خورشید در نیمه‌های شب در پایین‌ترین ارتفاع زیر افق قرار دارد، پرتوهای آن توسط ناظر زمینی دیده نخواهد شد؛ اما پس از چند ساعت، اولین پرتوهای خورشید به لایه‌های بالای جو برخورد کرده و منعکس و پراکنده می‌شوند.
66239_962.jpg
زمان اذان صبح بر اساس مشاهده اولین روشنایی سپیده صبحگاهی (فجر صادق) تعریف می‌شود. این اتفاق زمانی می‌افتد که خورشید هنوز زیر افق است و بر اساس رصدها، می‌توان تحقیق کرد اگر خورشید چند درجه زیر افق باشد، چنین پدیده‌‌ای دیده می‌شود. مشاهدات منجمان دوره اسلامی مقدار آن را بین 17 تا 19 درجه ثبت کرده‌اند. طبیعی است که به علت ضعیف بودن فجر صادق، مشاهده آن نیازمند داشتن افق شرقی کاملاً باز و تاریک است. در سال‌های گذشته نیز رصدهایی در کشورمان انجام گرفته و نتایج آن به تایید بسیاری از مراجع دینی رسیده است.
66240_146.jpg
در حال حاضر مرکز تقویم مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران که مسولیت استخراج اوقات شرعی کشور را به عهده دارد، برای اذان صبح زاویه 17.7 درجه زیر افق را ملاک محاسبات قرار داده و از صداوسیما نیز همین اوقات اعلام می‌گردد.

طلوع و غروب خورشید

لحظه‌ای که لبه بالایی قرص خورشید از زیر افق ناظر سر بر می‌آورد، زمان طلوع خورشید است. نورِگسیل شده از خورشید قبل از این این‌که به ناظر برسد، از جو زمین عبور می‌کند و وجود جوّ باعث می‌شود که مسیر نور منحرف شده و خورشید بالاتر از موقعیت واقعی خود به نظر برسد. به طور کلی می‌توان گفت که اثر شکست موجب می‌شود که ارتفاع اجسام بیش از آن‌چه هست، مشاهده شود.

66241_166.jpg

مقدار شکست در افق ناظر به طور متوسط 34 دقیقه قوسی است (هر درجه 60 دقیقه قوسی است). بنابراین بدون در نظر گرفتن اثر شکست، قرص خورشید 34 دقیقه قوسی پایین‌تر قرار دارد که در بحث‌های دقیق باید لحاظ شود.

66242_643.jpg

به شکل مشابه، زمان دقیق غروب خورشید نیز لحظه‌ای است که مرکز قرص خورشید 50 دقیقه قوس زیر افق ناظر باشد که 34 دقیقه قوس آن به علت تأثیر پدیده شکست و 16 دقیقه قوس باقیمانده، مربوط به شعاع ظاهری قرص خورشید است. قطر ظاهری خورشید به طور میانگین 32 دقیقه‌ی قوس است.

اذان ظهر

در کره آسمان، نصف‌النهار ناظر به صورت کمانی قابل تصور است که از شمال شروع شده و از بالای سر (سمت الراس) عبور کرده و به جنوب سماوی می‌رسد. مطابق برخی روایات، زمان اذان ظهر وقتی است که مرکز قرص خورشید در حرکت روزانه خود به نصف‌النهار ناظر برسد. اما برخی مراجع از بیان دیگری برای تبیین اذان ظهر استفاده کرده‌اند: وقتی خورشید به بیشترین ارتفاع خود برسد و سایه شاخص نیز به کمترین مقدارش برسد. از نظر نجومی این دو تعریف با دقت خوبی منطبق بر یکدیگرند و ممکن است فقط چند ثانیه با یکدیگر اختلاف داشته باشند. در حال حاضر مرکز تقویم موسسه ژئوفیزیک برای محاسبه اذان ظهر از تعریف اول استفاده می‌کند و لحظه محاسبه شده با دقت یک دقیقه گرد می‌شود.

اذان مغرب

پس از آن‌که خورشید غروب کرد، تا مدتی آسمان همچنان روشن است. در واقع برای ناظری که روی زمین قرار گرفته، خورشید غروب کرده است؛ اما اگر در همان لحظه در ارتفاع قابل ملاحظه‌ای قرار بگیرد (مثلاً سوار بر هواپیما باشد)، خواهد دید که هنوز خورشید بالای افق است. دقایقی بعد، خورشید بیشتر به زیر افق می‌رود و انحطاط آن بیشتر می‌شود و پرتوهای نور خورشید به سطح زمین برخورد می‌کند که در نتیجه، سایه آن در سمت مقابل خورشید (افق شرقی) قابل مشاهده است.
66243_550.jpg
این سایه به صورت نواری قرمز رنگ تشکیل می‌شود و اصطلاحاً حمره مشرقیه (سرخی مشرق) نام دارد. با گذشت زمان و افزایش انحطاط خورشید، ارتفاع و گسترش این نوار قرمز رنگ بیشتر می‌شود اما به دریج کم‌نور‌تر می‌شود. زمان اذان مغرب وقتی است که حمره مشرقیه محو شود. در برخی منابع، ذکر شده که حمره مشرقیه باید از سمت‌الراس بگذرد، اما مشاهدات تجربی نشان می‌دهد که قبل از آن، سرخی مشرق کم‌نور و محو می‌شود. بر اساس مشاهدات انجام شده در سال‌های گذشته، ملاک اذان مغرب زمانی است که خورشید به انحطاط 4.5 درجه برسد.

نیمه شب شرعی

طی چند سال اخیر، نیمه شب شرعی نیز در اوقات شرعی رسمی اضافه شده است. این وقت شرعی مستقل نیست و به تعریف شب از لحاظ شرعی بستگی دارد. مطابق نظر بیشتر مراجع، نیمه شب شرعی زمان وسط بین غروب خورشید و اذان صبح روز بعد است. بنابراین ممکن است نیمه شب شرعی دقایقی قبل یا بعد از نیمه شب نجومی ‌(ساعت صفر بامداد) باشد.

پرسش و پاسخ

چرا اوقات شرعی با دقت ثانیه اعلام نمی‌شود؟

امروز با کمک رایانه‌ها، مشکلی از نظر محاسباتی وجود ندارد و امکان محاسبه و درج اذان صبح و سایر اوقات شرعی با دقت ثانیه وجود دارد؛ ولی به دلایل علمی همچون تاثیر موقعیت دقیق جغرافیایی، دما و رطوبت و... چنین کاری غیر علمی است، بنابراین اعداد با دقت دقیقه گرد می‌شوند.

آیا فاصله زمانی دو وقت شرعی (مثلاًغروب آفتاب و اذان مغرب) برای یک شهر همواره ثابت است؟

اوقات شرعی به موقعیت خورشید در طی سال بستگی دارد و به دلیل این‌که حرکت ظاهری خورشید در طی سال یکنواخت نیست، این فاصله زمانی نیز ثابت نیست و می‌تواند متغیر باشد.

آیا همیشه اوقات شرعی شهرهای غربی دیرتر از شهرهای شرقی است؟

به طور کلی هر چه به غرب می‌رویم زمان طلوع یا غروب خورشید دیرتر است؛ اما این گفته دقیق نیست. اوقات شرعی (به‌جز اذان ظهر) علاوه بر طول جغرافیایی، به عرض جغرافیایی نیز وابسته است. در برخی اوقات سال مانند حوالی انقلاب تابستانی یا زمستانی تاثیر عرض جغرافیایی (شمالی یا جنوب بودن) بیشتر است و ممکن است که اوقات شرعی یک شهر غربی کمی زودتر باشد. به عنوان مثال اردبیل در مقایسه با تهران، غربی‌تر است، ولی در نیمه خرداد ممکن است اذان صبح اردبیل کمی زودتر از تهران اتفاق بیفتد. بنابراین فاصله زمانی اوقات شرعی بین دو شهر در طی سال ثابت نیست و نمی‌توان با اضافه یا کم کردن، اوقات شرعی شهر جدید را محاسبه کرد. محاسبه اوقات شرعی در هر مکانی نیاز به دانستن موقعیت جغرافیایی دقیق محل و استفاده از نرم‌افزارهای خاص دارد.

آیا اوقات شرعی یک مکان در طی سال‌های مختلف یکی است؟

تقریباً بله، ولی از آنجا که طول سال شمسی دقیقاً عدد صحیحی نیست، اوقات شرعی یک سال نسبت به سال قبل یا بعد ممکن است حداکثر تا یک دقیقه تفاوت داشته باشد
نوشته شده در شنبه بیست و سوم بهمن ۱۳۸۹ساعت 23:12 توسط محمد حسین|

آشنایی با خواص سیب  

 


سیب سرشار از آنتی‌اکسیدان‌های قوی است و خواص درمانی آن فراوان است

1- سیب سرشار از فلاونوئید و پلی‌فنول‌ است که هر دو آنتی اکسیدان قوی هستند.

2- طی نتایج مطالعات، تاثیر آنتی‌اکسیدان 100 گرم سیب، برابر است با جذب 1500 میلی‌گرم ویتامین C . 

3- سیب دارای مقادیر فراوانی ویتامین و مواد معدنی است که باعث تقویت خون می‌شود.

4- سیب دارای اسید مالیک و اسید تارتاریک است که از اختلالات کبدی و هاضمه پیشگیری می‌کند.

5- سرکه سیب که به عنوان نوشیدنی از آن استفاده می‌شود از ایجاد سنگ کلیه پیشگیری می‌کند. 

6- پوست سیب، حاوی پکتین است که با تهیه گالاکترونیک می‌تواند مواد سمی را از بدن بیرون کند.

7- خوردن یک عدد سیب در روز، به کاهش کلسترول خون و نیز کاهش بیماری‌های پوستی کمک می‌کند. 

خوردن سیب برای رفع  بیماری‌های زیر مفید است:

• چاقی

• سردرد

• التهاب مفاصل

• التهاب مثانه

• کم‌خونی

• سل

• التهاب اعصاب

• بی‌خوابی

• زکام

• سنگ‌های کیسه صفرا

• انگل

• بوی بد دهان

• پیوره

                                  ارزش غذایی برای هر 100 گرم سیب

ویتامین A    900 واحد
ویتامین B تیامین 07. میلی‌گرم
ویتامین C 5 میلی‌گرم
ویتامین جی مقدار نامعین
کلسیم 6 میلی‌گرم
آهن 3 میلی‌گرم
فسفر 10 میلی‌گرم
پتاسیم 130 میلی‌گرم
کربوهیدرات 14.9 گرم
کالری 58
نوشته شده در جمعه بیست و دوم بهمن ۱۳۸۹ساعت 8:56 توسط محمد حسین|

آشنایی با خواص سنجد  

 


سنجد برای درمان بسیاری از بیماری‌ها از جمله، بیماری‌های دندان، اسهال ، زخم‌ معده و نیز جلوگیری از خونریزی استفاده می‌شود.

سنجد، یکی از چیدنی‌های سفره هفت سین است که اگر با خواص فراوان آن آشنا شوید حتما آن را در برنامه هر روز غذایی‌تان جای می‌دهید.

سنجد میوه‌ای درختی است که به علت قابلیت سازگاری بالایی که با محیط دارد، می‌توان در بسیاری از مناطق جهان،‌ آن را به عمل آورد.

میوه سنجد دو نوع کوچک و بزرگ دارد که بزرگ‌ آن دارای پوستی نازک و مغزی آردی‌تر است و به نام سنجد آردی معروف است. طعم این میوه مقداری گس است و دارای طبیعت سرد و خشک می‌باشد و از لحاظ غذایی کم کالری است.

سنجد، دارای خواص دارویی و صنعتی مختلفی است که به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

• بهترین اثر سنجد،‌ رفع کمبود ویتامین C بدن است و خوردن آن ، ‌از ورود عفونت به بدن پیشگیری می‌کند.

• سنجد دارای خاصیت آنتی اکسیدانی قوی می‌باشد.

• خاصیت ضد التهابی دارد.

• ضد اسهال و قابض است. جوشانده برگ سنجد، بهترین دارو برای اسهال کودکان است.
[اسهال عامل مرگبار عمده در کودکان است]

• پودر هسته سنجد در درمان التهاب‌های حاد و مزمن کاربرد دارد و آرتروز را درمان می‌کند.

• ضد تب و درد است.

• بادشکن و مقوی قلب است و سردرد را تسکین می‌دهد.

• از ریشه آن در صنعت عطرسازی استفاده می‌شود.

• از گل آن برای التیام زخم‌ استفاده می‌شود.

• کم کالری و مقوی معده است.

• سنجد پخته شده در روغن زیتون، درد مفاصل و خارش پوست را درمان می‌کند و برای رشد مو مفید است.

نوشته شده در جمعه بیست و دوم بهمن ۱۳۸۹ساعت 8:54 توسط محمد حسین|

 

 

آشنایی با خواص سماق  

سماق، به عنوان چاشنی برای بسیاری از غذاها به کار می‌رود و دارای خواص دارویی فراوانی، از جمله رفع درد دندان، تقویت لثه، برطرف نمودن تب،‌ نقرس و رماتیسم است.

سماق، یکی از اقلام چیدنی بر سر سفره هفت سین است که نماد رنگ (طلوع خورشید) و مزه زندگی است.

سماق، درختچه‌ای است به ارتفاع 4- 3 متر که شاخه‌های جوان و دمبرگ‌های آن را موهای ریزی پوشانده است. گل‌های آن، حنایی رنگ است و در حدود 10 سانتی‌متر طول دارد و دارای میوه‌های خوشه‌ای شکل به رنگ قرمز و قهوه‌ای است که ابتدا طعم آن گس بوده و پس از رسیدن ترش می‌شوند.

نام علمی سماق Rhus coriaria است که در قدیم به آن "سماک" نیز می‌گفتند. در حقیقت فارسی آن سماک و عربی آن سماق است.

میوه‌ی سماق پس از کوبیدن به عنوان چاشنی، همرا با غذاهایی مانند کباب استفاده می‌شود.

خواص دارویی سماق:

• برای بیماران دیابتی مفید است، زیرا یکی از عوامل به وجود آمدن عوارض مختلف در دیابتی‌ها، ترکیب گلوکز با پروتئین‌های حیاتی بدن است که به تغییر ساختار شیمیایی و عملکرد این پروتئین‌ها می‌انجامد و مطالعات نشان می‌دهد که سماق تا 81 درصد از بروز این فرآیند پیشگیری می‌کند.

• دارای طبیعت سرد و خشک است.

• برای درد دندان مفید است.

• تحریک کننده اشتها است.

• باعث تقویت لثه می‌شود.

• به دلیل داشتن تانن فراوان، قابض و پاک کننده معده است.

• برای دستگاه گوارش خاصیت آنتی‌ بیوتیکی دارد.

• ادرارآور است.

• برطرف کننده تب است.

• برطرف کننده نقرس و رماتیسم است.

• خون را تصفیه می‌کند و مواد زائد خون مانند اوره را دفع می‌کند.

• در قدیم، برگ درخت سماق را دم کرده و برای سیاه کردن مو از آن استفاده می‌کردند.

• چای سماق برای کاهش تعریق به کار می‌رود.

• غرغره دم کرده سماق برای ورم گلو و دهان مفید است.

هشدار

• خوردن سماق تازه باعث مسمومیت می‌شود. فقط باید خشک آن را مصرف نمود.

• مصرف بیش از اندازه سماق، مسمومیت‌ زاست

نوشته شده در جمعه بیست و دوم بهمن ۱۳۸۹ساعت 8:53 توسط محمد حسین|

 

آشنایی با خواص کدو سبز  

کدو سبز دارای خواص درمانی فراوانی است که از بین این خواص می‌توان به درمان آسم و نیز رفع خونریزی روده و معده اشاره کرد.

کدو سبز، از لحاظ علم گیاه‌شناسی‌، در بخش میوه‌ها جای دارد ولی از نظر آشپزی و خورد و خوراک در بخش سبزیجات قرار دارد.

ارزش غذایی 135 گرم کدو سبز خام عبارت است از:

کالری: 17

پروتئین: 1.4 گرم

کربوهیدرات: 3.6 گرم

چربی کل: 0.17 گرم

فیبر: 1.5 گرم

ویتامین ث: 11 میلی‌گرم

خواص کدو سبز:

• کدو سبز، در درمان آسم موثر است و بخاطر داشتن ویتامین C ، حاوی آنتی‌اکسیدان قوی می‌باشد و ضد التهاب است.

• در درمان برخی از بیماری‌های ناشی از کمبود ویتامین C مانند اسکوربوت موثر است.

• از ابتلا به بیماری ام‌.اس پیشگیری می‌کند.

• به خاطر داشتن آب فراوان (بیش از 98 درصد) می‌تواند برای افرادی که دارای رژیم غذایی هستند، ماده غذایی مناسبی باشد.

• کدو سبز دارای مقدار مفیدی فولات، پتاسیم و ویتامین A است که بدن به آن‌ها نیاز دارد.

• کدو سبز دارای ویتامین C و لوتئین است که هر دوی آن‌ها برای چشم مفید می‌باشند.

• از لحاظ طب قدیم، سرد و خنک کننده است و از لحاظ شیمیایی بدن را قلیایی می‌کند.

• تخم کدوی خام، کرم روده را دفع می‌کند و برای رفع یبوست و اختلالات گوارشی مفید است.

• پوست خشک شده آن برای درمان بواسیر و خونریزی معده و روده مفید است.

• کدو و تخم آن در پیشگیری از سرطان ریه بسیار موثر است. 

• برای زخم روده و مثانه و سوزش ادرار، تخم کدو را مصرف کنید.

• سرفه را درمان می‌کند و روغن آن برای رفع دل‌پیچه مفید است.

نوشته شده در جمعه بیست و دوم بهمن ۱۳۸۹ساعت 8:52 توسط محمد حسین|

 

آشنایی با خواص زیتون  

زیتون، می‌تواند از بروز بیماری‌های قلبی پیشگیری کند و اشتها را افزایش دهد.

زیتون درختچه‌ای است به ارتفاع حدود سه متر که در شرایط مساعد، ارتفاع آن به 12 متر و قطر تنه‌اش به 3 متر می‌رسد.

چوب درخت زیتون بسیار سخت و مقاوم و رنگ آن زرد است که خطوط قهوه‌ای رنگ در آن وجود دارد.

این گیاه در اوایل تابستان شروع به گل دادن می‌کند و میوه آن کم‌ کم و در اواخر تابستان به ثمر می‌رسد که در این هنگام زیتون سبز روشن است و در اواخر پاییز به رنگ سبز تیره در‌می‌آید.

اگرچه میوه این گیاه، حاوی چربی بالایی (بین 35- 15 درصد) است با این وجود منبع خوبی از اسید اولئیک (اسیدهای چرب اشباع نشده امگا9) و ویتامین E است. 

زیتون می‌تواند از بروز بیماری‌های قلبی پیشگیری کند و اشتها را افزایش ‌دهد.

برگ زیتون کاهش دهنده فشارخون است و جوشانده آن برای تسکین درد دندان مفید است.

روغن زیتون علاوه بر کاهش کلسترول و پیشگیری از بروز عوارض عروقی، مانع رسوب کلسترول درون رگ‌ها و تنگ شدن آن‌ها می‌‌شود.

زیتون و روغن آن میزان قند خون را تنظیم می‌کند و خاصیت ضد سرطان و ضد التهابی دارد و ممکن است از التهاب روده پیشگیری ‌کند. زیتون برای پیشگیری و درمان آسم و آرتروز نیز می‌تواند مفید باشد.

نوشته شده در جمعه بیست و دوم بهمن ۱۳۸۹ساعت 8:51 توسط محمد حسین|

آشنایی با خواص برگ درخت انگور  


برگ درخت انگور، برای زکام و عفونت‌های روده، ضد‌عفونی‌کننده گران‌بهایی است.

 برای این کار می‌توان 4 گرم برگ خشک درخت انگور را در یک لیوان آب‌جوش دم کرده و 2 تا 3 فنجان در روز نوشید.

مریم مرادیان نیری – کارشناس علوم تغذیه- درخصوص خواص برگ مو می‌گوید: برگ مو دارای ساکاروز، لوولز(Levulose)، اینوزیت(Inosite)، کوئرستین، کاروتن، اجسام تانیک، بتائین، تارتاریک اسید، مالیک اسید، اسکوربیک اسید، پتاسیم، آهن و سیلیکون است.

* برگ مو قابض است.
* دم کرده برگ‌های جوان مو، اسهال خونی را برطرف می‌کند.
* برای خونریزی‌ها مفید است.
* در رفع نقرس و زردی مؤثر است.
* استفراغ را برطرف می‌کند.
* در رفع اختلالات گردش خون(مربوط به دوران بلوغ و یائسگی) مؤثر است.
* هنگامی که پوست صورت قرمز و ملتهب است، خوردن دم کرده برگ مو مفید است.

* گرد برگ‌های جوان و خشک شده مو، در رفع خونریزی‌های بینی و رحم مؤثر است.
* از دم کرده برگ مو می‌توان برای شست‌وشوی چشم در ورم ملتحمه استفاده کرد. 
* دم کرده برگ مو برای رفع واریس مفید است.
* برگ درخت انگور، برونشیت‌های مزمن را معالجه می‌کند.
* برگ مو اشتها‌آور، مقوّی، ضد‌اسهال، ادرارآور و ... است.

* برگ مو به دو طریق ذیل در معالجه اسهال، اسهال خونی، استفراغ، زخم معده و خونریزی معده مفید است:

الف- 30 گرم برگ جوان مو را به‌صورت تازه یا خشک کرده در یک لیتر آب بجوشانید و پس از صاف کردن، مانند چای روزی یک تا 3  استکان بنوشید.

ب- گرد برگ‌های جوان و خشک کرده مو را روزانه به مقدار 4 تا 5 گرم با عسل یا شربت قند مخلوط کرده و مصرف کنید.

* جوشانده برگ مو به‌صورت فوق، حافظ جنین است و از سقط آن جلوگیری می‌کند.

* استفاده از گرد نرم برگ مو به‌طور موضعی، خونریزی را بند می‌آورد.

* جوشانده برگ مو، سرمازدگی دست و پا را درمان می‌کند. برای برطرف کردن سرمازدگی دست و پا، جوشانده برگ مو را تهیه کرده و دست و پا را به‌مدت 15 دقیقه در آن قرار دهید.

* از پیچک‌های مو، در اثر کوبیدن و فشار، شیره‌ای استخراج می‌کنند که مصرف 30 تا 60 گرم آن در روز، خونریزی‌های داخلی مانند اسهال خونی، اخلاط خونی، خونریزی رحمی و بواسیر را درمان می‌کند.

* شاخه‌های تازه و نازک مو، تمامی خواص برگ مو را دارند و حتی بهتر از آن  هستند.

* شاخه تازه مو، بواسیر را درمان می‌کند. برای این کار باید خاکستر چوب برگ مو یا خاک اره چوب مو را ‌تمیز و در سرکه خمیر کرد.

* اگر خاکستر چوب مو را در سرکه حل کرده و در محل ورم غدد و گزش حشرات بمالید، آن را معالجه می‌کند.

نوشته شده در جمعه بیست و دوم بهمن ۱۳۸۹ساعت 8:50 توسط محمد حسین|

 

 

ریزنویسی قرآن روی سنگ برای اولین بار در تاریخ اسلام


 

 

نوشته شده در جمعه بیست و دوم بهمن ۱۳۸۹ساعت 8:49 توسط محمد حسین|

 

آشنایی با خواص خیار  


تنظیم فشار خون بالا و پایین، پیشگیری از شکنندگی ناخن، کمک به هضم پروتئین از جمله خواص درمانی خیار است

خیار متعلق به خانواده کدوها است.

پوست آن به رنگ سبز تیره است و هنگامی که پوست آن گرفته شود رنگ سبز روشن و متمایل به سفید گوشت آن مشخص می‌شود.

همانطور که می‌دانید خیار، خاصیت خنک کننده دارد و برای تسکین چشم‌ها اثر فوق‌العاده‌ای دارد.

از جمله خواص دیگر خیار می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

• با گذاشتن خیار روی پوست در روزهای گرم تابستان، می‌توان گرما و التهاب بدن را کاهش داد.

• ادرارآور است.

• آب خیار تازه، سوزش سر دل، ترش کردن معده، التهاب معده و زخم معده را از بین می‌برد. 

• گذاشتن یک برش از خیار روی چشم نه‌ تنها تسکین بخش است بلکه تورم دور چشم را نیز از بین می‌برد.

• مصرف روزانه آب خیار به کنترل بیماری‌های اگزما، ورم مفاصل، و نقرس کمک می‌کند.

• برای بیماری‌های سینه، شکم و ریه مفید است.

• پتاسیم موجود در خیار فشار خون بالا و پایین را متعادل می‌کند. 

• وجود آنزیمی به نام ارپسین در خیار به هضم پروتئین کمک می‌کند.

 

 

 

 

 

 

• به تقویت و رشد مو کمک می‌کند بخصوص اگر با آب هویج، ‌اسفناج و کاهو مخلوط شود.

• آب خیار اگر با آب هویج مخلوط شود برای مشکلات رماتیسمی ناشی ازاسیداوریک اضافی در بدن، مفید است.

• ثابت شده خیار برای افراد ی که از بیماری‌های دندان و لثه بخصوص چرک دندان رنج می‌برند، مفید است.[ 

• به خاطر اینکه سرشار از مواد معدنی است، از شکنندگی ناخن‌ها پیشگیری می‌کند.

• در رابطه با بیماری‌های کلیه، مثانه و لوزالمعده دارای خواص مفید درمانی است.

• طی یافته‌های اخیر، مصرف خیار و یا آب خیار برای مبتلایان به دیابت مفید است

نوشته شده در جمعه بیست و دوم بهمن ۱۳۸۹ساعت 8:46 توسط محمد حسین|

آشنایی با خواص تخم آفتابگردان

 

یکی از خواص تخم آفتابگردان، داشتن ویتامین E است که از بیماری‌های قلبی عروقی پیشگیری می‌کند.

تخم‌های آفتابگردان دارای ارزش غذایی بالایی هستند و دارای چربی‌های سالم، پروتئین،فیبر، مواد معدنی، ویتامین E و فیتوکمیکال‌ها است.

این گیاه به این خاطر آفتابگردان نام گرفته که به هر طرف خورشید قرار دارد این گیاه نیز به آن طرف می‌چرخد.

تخم‌های آفتابگردان دارای فواید فراوانی هستند و می‌توان از آن‌ها در انواع غذاها استفاده کرد.

شما می‌توانید این تخم‌ها را روی انواع غذاهای حاوی غلات، انواع سالادها و سوپ‌ها بپاشید و یا با سبزی‌جات مخلوط کنید و نیز در دسرها و یا به عنوان میان وعده از آن‌ها استفاده کنید.

لیگنانس موجود در این تخم‌ها محافظ خوبی در برابر ابتلا به برخی سرطان‌هاست.

تخم‌های آفتابگردان، دارای ترکیبی هستند که حافظه و عملکردهای شناختی را بهبود می‌بخشد. همچنین کلسترول‌خون را پایین می‌آورند.

 تخم آفتابگردان را به خاطر خواص فراوانش باید در انواع رژیم‌های غذایی گنجاند چراکه هم از لحاظ اقتصادی به صرفه است و هم آسان هضم می‌شود و نیز حاوی پروتئین‌هایی است که محافظ جوانی است

ارزش غذایی 10 گرم تخم آفتابگردان

کالری : 57

کربوهیدرات : 3 گرم

چربی: 24 گرم

فیبر: یک گرم

پروتئین:2/3 گرم

کلسترول: 0 میلی‌گرم

منبع خوبی از ویتامین‌های: ب1 و ای

منبع خوبی از مواد معدنی رژیمی: آهن، منیزیم، مس و منگنز

نوشته شده در جمعه بیست و دوم بهمن ۱۳۸۹ساعت 8:46 توسط محمد حسین|

آشنایی با خواص ریشه و روغن زنجبیل

 

 

رفع ناراحتی‌های شکمی و سوء هاضمه و نیز رفع برخی مشکلات تنفسی و التهابات مفصلی برخی از خواص ریشه و روغن زنجبیل هستند

معرفی گیاه

ساقه های ریشه دار زنجبیل، به هم پیچیده، ضخیم و قهوه ای روشن است که می توانید از بازار محلی نیز آنرا تهیه کنید. از آنجا که زنجبیل نوعی گیاه زیرزمینی است لذا ساقة ریشه‌دار این گیاه بخشی از ساقه اصلی است که  در زیرزمین رشد و نمو پیدا می کند.

ریشه اصلی این گیاه از گره های موجود روی ساقه های ریشه دار آن نمو می کند.در بالای سطح زمین ساقه های 12 اینچی  دارای برگهای طولانی، باریک، کج و معوج و سبز با گلهای سفید و سبز مایل به زرد قرار دارد.

زنجبیل در اصل، گیاهی با طعم تند است که ابتدا در کشور هند، سپس در کشور چین و اکنون در تمام نقاط دنیا از آن استفاده می‌شود.

در کشورهای آسیایی از زنجبیل برای سهولت هضم برخی از غذاها مانند گوشت استفاده می‌شود و  ریشه و روغن آن به عنوان نگه‌ دارنده و طعم دهنده غذاها کاربرد دارد.

روغن زنجبیل از ریشه گیاهی به نام zingiber officinale بدست می‌آید و طعم تند و سوزان آن مربوط به وجود ترکیبی به نام Gingerol است و بیشتر خواص مفید زنجبیل به خاطر وجود این ترکیب است.

خواص مفید ریشه و روغن زنجبیل:

• ریشه و روغن این گیاه برای رفع ناراحتی‌های شکمی و سوءهاضمه مفید است و نیز برای درمان نفخ شکم، اسهال، کولیت (قولنج)، گرفتگی‌های عضلانی، و دیگر مشکلات مربوط به شکم و روده به کار می‌رود. برای تسکین مشکلات شکمی از چای این گیاه نیز استفاده می‌شود. 

• اشتها را زیاد می‌کند. 

• ضدعفونی کننده و ضد نفخ است از این رو برای رفع سموم غذا استفاده می‌شود.

• برای درمان اسهال خونی و نیز عفونت‌های روده‌ای موثر است و ضد تهوع است.

• در برخی کشورها به خصوص چین معتقدند روغن زنجبیل برای تقویت قلب، اثر فوق‌العاده خوبی دارد و از بروز بیماری‌های قلبی پیشگیری می‌کند. یافته‌ها حاکی از آن هستند، ‌روغن این گیاه برای کاهش سطح کلسترول مفید است و نیز از لخته شدن خون و گرفتگی رگ‌ها پیشگیری می‌کند و به این ترتیب احتمال بروز حملات قلبی کاهش می‌یابد.

GINGER-PLANT.jpg

• چون روغن زنجبیل یک اکسپکتورانت خوب است، می‌تواند در رفع بسیاری از مشکلات تنفسی از قبل، سرماخوردگی، آسم، سرفه، آنفلوآنزا و برونشیت مفید باشد. 

• برای رفع التهاب و درد موثر است. در طب سنتی برای کاهش التهاب از ریشه این گیاه استفاده می‌شود.

اکنون تحقیقات ثابت کرده که خواص ضد التهابی زنجبیل مربوط به وجود ماده‌ای به نام Zengibain در این گیاه است که باعث کاهش دردهای ماهیچه‌ای، مفصلی، سردرد، میگرنو غیره می‌شود.

• برای رفع مشکلات قاعدگی موثر است. استفاده از زنجبیل برای تنظیم قاعدگی‌های نامنظم و دردناک مفید است. • از ریشه و روغن زنجبیل برای درمان بیماری تب زرد و مالاریا استفاده می‌شود.

• برای رفع استرس مفید است. 

روغن زنجبیل محرک بوده و برای رفع استرس،‌ افسردگی، فشارهای روانی، خستگی‌های مفرط، و اضطراب موثر است. 

• آب ریشه زنجبیل برای دفع سنگ‌های کلیه مفید است.

• زنجبیل برای بهداشت مو مفید است و آب آن از ایجاد شوره سر پیشگیری می‌کند.

• طی نتایج تحقیقات مقدماتی انجمن سرطان آمریکا بر روی حیوانات، استفاده از زنجبیل در درمان سرطان می‌تواند موثر باشد.

نوشته شده در جمعه بیست و دوم بهمن ۱۳۸۹ساعت 8:44 توسط محمد حسین|

تصاویرجالب از دستشویی عجیب برای صرفه جویی در مصرف آب

 


 
نوشته شده در پنجشنبه بیست و یکم بهمن ۱۳۸۹ساعت 23:50 توسط محمد حسین|

كشف اسرار جدید از آب زمزم

 

 

تحقیقات یك دانشمند ژاپنى نشان مى دهد،هزار قطره آب معمولى با اضافه
 
 
شدن یك قطره از آب زمزم، خواص زمزم را پیدا مى كند
 

نتایج تحقیقات با استفاده از فناورى نانو نشان مى دهد آب زمزم در مكه مكرمه،
 
 
آب معمولى نیست بلكه از خواصى برخوردار است كه در هیچ یك از آب هاى
 
 جهان پیدا نمى شود.
 

شبكه تلویزیونى العالم به نقل از پایگاه اینترنتى باب، با اعلام این مطلب توضیح
 
 
داد: نتایج تحقیقات نانو تكنولوژى یك دانشمند ژاپنى نشان مى دهد اگر یك
 
 
قطره از آب زمزم به هزار قطره آب معمولى افزوده شود، آن هزار قطره آب
 
 
معمولى، خواص آب زمزم را پیدا مى كنند.
 
 

آب زمزم


دكتر ماساروا یموتو از محققان ژاپنى افزوده است در تحقیقات و مطالعات علمى
 
 
خود بر آب زمزم با استفاده از فناورى نانو نتوانسته است هیچ یك از خواص آب
 
 
زمزم را تغییر دهد.
 

دكتر ایموتو گفته است آب زمزم منحصر به فرد و از آب هاى دیگر متمایز است و
 
 
ساختار بلورى آب زمزم با همه آب هاى جهان متفاوت است.
 

این محقق ژاپنى اظهار داشته است همه مطالعات و تحقیقات در آزمایشگاه ها
 
 
نتوانست هیچ یك از خواص این آب را تغییر دهد و ما تاكنون نتوانسته ایم علت
 
 
آن را تشخیص بدهیم.

وى در پایان گفته است آب زمزم یك آب معمولى نیست.
 

گفتنى است دكتر ایموتو بنیانگذار نظریه تبلور ذرات آب است.
نوشته شده در چهارشنبه بیستم بهمن ۱۳۸۹ساعت 18:2 توسط محمد حسین|

 

استفاده از داروهای گیاهی برای درمان سرماخوردگی
استفاده از داروهای گیاهی برای درمان سرماخوردگی

درمان سرفه، آبریزش بینی، تب با داروهای گیاهی نیز امكان‌پذیر است و ...
 
یك متخصص گیاهان دارویی با بیان این‌‌كه درمان سرماخودگی توسط پزشكان به ‌صورت علامتی انجام می‌شود، گفت: درمان علامتی به‌ معنای درمان قسمت‌های مختلفی از بدن است كه در بیماری سرماخوردگی درگیر می‌شود مانند درمان سرفه، آبریزش بینی، تب كه این نوع درمان با داروهای گیاهی نیز امكان‌پذیر است.

 دكتر علیرضا یزدی‌نژاد  خاصیت ضدباكتری گیاه آویشن را یادآور شد و افزود: این گیاه در درمان سرفه‌های خشك مورد استفاده قرار می‌گیرد كه در حال حاضر نیز فرآورده‌های مختلفی از آن در داروخانه‌ها موجود است. وی، بوی معطر این گیاه را دلیل بر حفظ خاصیت آن دانست و اظهار كرد: البته استفاده از این گیاه در زنان باردار ممنوع است و در زنان شیرده و كودكان زیر 2 سال نیز باید با احتیاط مصرف شود.

یزدی‌نژاد گیاه ختمی را از دیگر گیاهان موثر در درمان سرفه‌های خشك سرماخوردگی نام برد و اضافه كرد: افراد می‌توانند به‌صورت دم‌‌كرده یا جوشانده از این گیاه استفاده كنند و قرص مكیدنی آن نیز در داروخانه موجود است.

وی افزود: البته استفاده از این گیاه یا شكل دارویی آن در افراد دیابتی توصیه نمی‌شود، چرا كه استفاده از آن، قندخون را افزایش می‌دهد. این متخصص گیاهان دارویی، گیاه 4 تخم را كه تركیبی از بالهنگ، قدومه شیرازی و صمغ گیلاس و آلبالو است روش دیگری در درمان سرفه‌های خشك معرفی كرد.

تقویت سیستم ایمنی با كتیرا و سرخارگل
وی همچنین گیاه كتیرا و سرخارگل را از گیاهان دارویی نام برد كه موجب تقویت و افزایش سیستم ایمنی بدن می‌شوند و افزود: این دو نوع گیاه با افزایش تولید گلبول‌های سفید و تقویت فعالیت گلبول‌های سفید بدن سیستم ایمنی را تقویت می‌كنند. گیاه كتیرا بومی ایران است و در بازار نیز به ‌صورت خشك یافت می‌شود، ولی با توجه به این‌ كه سرخارگل بومی ایران نیست به‌ صورت آزاد در بازار یافت نمی‌شود، افراد می‌توانند آن را به‌ صورت قرص از داروخانه‌ها تهیه كنند.

یزدی‌نژاد با اشاره به خاصیت تب‌‌بری گیاه پرسیاوش در درمان سرماخوردگی اظهار كرد: پرسیاوش گیاه حساسی است و با گذشت 6 ماه از زمان جمع‌آوری آن، خاصیت خود را از دست می‌دهد.

دارچین؛ ادویه شفابخش
دارچین در درمان سرماخوردگی، سوء هاضمه و گرفتگی عضلات موثر است.به گزارش ایسنا، در طب سنتی چین از دارچین به عنوان یك سوپر دارو برای درمان مشكلاتی چون سرماخوردگی، سوء‌هاضمه، گرفتگی عضلات و همچنین افزایش سطح انرژی و بهبود گردش خون استفاده می‌شود. به گفته متخصصان، مصرف یك دوم قاشق چایخوری دارچین در روز میزان كلسترول بد خون را كاهش می‌دهد.

دارچین با پایین آوردن قند خون و افزایش میزان تولید انسولین در بدن به درمان دیابت نوع دوم كمك می‌كند. دارچین خاصیت ضد قارچی دارد و هاگ قارچ‌ها نمی‌توانند در محیطی كه دارچین هست، تكثیر شوند. این ادویه همچنین تكثیر سلول‌های سرطان‌های خون و غدد لنفاوی را كاهش می‌دهد.
دارچین از لخته شدن خون جلوگیری می‌كند، تركیب دارچین با عسل نیز برای بهبود درد آرتریت مفید است. بعلاوه افزودن دارچین به غذا مانع از رشد باكتری‌ها و فاسد شدن غذا می‌شود و می‌توان از آن به عنوان یك نگهدارنده طبیعی غذا استفاده كرد.

نوشته شده در چهارشنبه بیستم بهمن ۱۳۸۹ساعت 18:2 توسط محمد حسین|

قسم دروغ خطرناك است

 مرحوم طبْرِسى، از ابن عباس نقل مى‌كند كه مردى خدمت پیامبر صلى الله علیه و آله ‏رسید و عرض كرد:

اى رسول خدا! همسایه‌اى به نام اِمرِوُء القیس دارم كه قسمتى از ‏زمین مرا غضب كرده است و مردم گواه صدق‎ ‎منند، ولى چون براى او احترام بیشترى ‏قایلند، حاضر به حمایت من نیستند‎.

 پیامبر‎ ‎صلى الله علیه و آله امروء القیس را خواست و از او در این‌باره سؤال كرد.‏ او در‎ ‎پاسخ همه چیز را انكار كرد. پیامبر به او پیشنهاد سوگند كرد‎ ‎ولى شاكى عرض كرد:

‏یا رسول الله ! او مرد بى‌بند و بارى است و برایش هیچ مانعى‏‎ ‎ندارد كه سوگند دروغ یاد ‏كند‎. پیامبر فرمود: به هر حال چاره‌اى‎ ‎نیست، یا باید شهود بیاورى و یا باید ‏تسلیم سوگند او شوى. ‏ به هنگامى كه امروء‎ ‎القیس برخواست تا سوگند یاد كند، پیامبر صلى الله علیه و آله به او ‏مهلت داد و‎ ‎فرمود: عجله‌ای نیست! در این باره بیندیش و بعداً سوگند یاد كن‎. بعد از رفتن آنان، خداوند پیامبر را نجوا كرد و  آیه نازل شد كه: ‏  

وَ لاَ تَشْتَرُواْ بِعَهْدِ اللّهِ ثَمَنًا قَلِیلاً إِنَّمَا عِندَ اللّهِ هُوَ خَیْرٌ لَّكُمْ إِن كُنتُمْ تَعْلَمُونَ ‏ مَا عِندَكُمْ یَنفَدُ وَمَا عِندَ اللّهِ بَاقٍ وَلَنَجْزِیَنَّ الَّذِینَ صَبَرُواْ أَجْرَهُم بِأَحْسَنِ مَا كَانُواْ یَعْمَلُونَ

پیمان خدا را به بهایی اندک مفروشید زیرا ، اگر بدانید ، آنچه در نزد خداست برایتان بهتر ‏است.‏ آنچه نزد شماست فنا می شود و آنچه نزد خداست باقی می ماند و آنان را که، ‏شکیبایی ورزیدند پاداشی بهتر از کردارشان خواهیم داد.‏ 

 بعد از مدتی كه دوباره آنان برای رسیدگی به دعوایشان آمدند، هنگامى كه پیامبر صلى ‏الله علیه و‎ ‎آله این آیات را كه آنها را از سوگند دروغ و عواقب آن بر حذر می‌داشت براى ‏آنها خواند كلام خداوند بر دل امروء القیس اثر نهاد و او را به زبان آورد كه: حق است . آن ‏چه نزد من است سر انجام‎ ‎فانى مى‌شود و این مرد راست مى‌گوید. من قسمتى از ‏زمین او را غصب كرده‌ام ولى نمى‌دانم چه مقدار بوده است.‏

اكنون كه چنین است هر مقدار مى‌خواهد (و مى داند حق اوست)‏‎ ‎بر گیرد و معادل آن ‏هم، به خاطر استفاده‌اى كه در این مدت از زمین او كرده‌ام بعنوان غرامت بردارد‏‎ .  

در این هنگام، سومین آیه نازل شد كه:

 ‏ مَنْ عَمِلَ صَالِحًا مِّن ذَكَرٍ أَوْ أُنثَى وَهُوَ مُؤْمِنٌ فَلَنُحْیِیَنَّهُ حَیَاةً طَیِّبَةً وَ لَنَجْزِیَنَّهُمْ أَجْرَهُم بِأَحْسَنِ ‏مَا كَانُواْ یَعْمَلُونَ

هر زن و مردی که کاری نیکو انجام دهد ، اگر ایمان آورده باشد زندگی خوش و پاکیزه ای ‏بدو خواهیم داد و پاداشی بهتر از کردارشان عطا خواهیم کرد. و به امروا القیس و تمام كسانى كه عمل صالح توأم با ایمان‏‎ ‎دارند، بشارت حیات طیب ‏داد‎ این آیات، آیه‌های 95 تا 97 سوره‌ی نحل است
با تصرف

از:داستانهایى از شان نزول‎ ‎قرآن؛ على‎ ‎نورالدینى

 

نوشته شده در چهارشنبه بیستم بهمن ۱۳۸۹ساعت 18:0 توسط محمد حسین|

درمان بیخوابی با زعفران

 

درمان بیخوابی با زعفران
 

زعفران گیاهی است چند ساله، به ارتفاع 10 تا 30 سانتیمتر كه دارای پیازی سخت و مدور، گوشت‌دار و پوشیده از غشاهای نازك و قهوه‌ای رنگ است و طی تحقیقات انجام شده متوجه شدند كه زعفران این خاصیت را از خود نشان می‌دهد.

از وسط پیاز زعفران كه در واقع قاعده گیاه به حساب می‌آید، تعدادی برگ‌های دراز و باریك خارج می‌شود كه سطح فوقانی آنها رنگ سبز تیره ولی سطح تحتانی سبز روشن دارد.

ظاهر گل‌های زعفران لوله‌ای باریك و دراز به رنگ‌های بنفش، گلی و ارغوانی دیده می‌شود كه پرورش زعفران در نواحی مختلف خراسان و نقاط مساعد كشور صورت می‌گیرد.

گل‌های زعفران دارای 3 پرچم و مادگی آنها مركب از خامه دراز منتهی به كلاله سرشاخه به رنگ قرمز نارنجی است كه به عنوان نام زعفران وارد بازار می‌شود. زعفران باعث سهولت هضم غذا نیز می‌شود.

این گیاه به علت اثر بی‌حس كننده آن بر روی اعصاب ریوی، مسكن سرفه در برونشیت‌های مزمن است و در درمان حالات تشنجی و درد دندان موثر است و به صورت دم كرده 5 تا 2 گرم در لیتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نوشته شده در چهارشنبه بیستم بهمن ۱۳۸۹ساعت 17:53 توسط محمد حسین|

خواص پرتقال

 

خواص پرتقال
پرتقال میوه ای از خانواده ی مركبات است. درخت آن ویژه ی مناطق آب و هوایی گرم و آفتابی می باشد و دارای گل هایی كوچك است. بلندی درخت پرتقال تقریباً به 10 متر می رسدو دارای برگ های همیشه سبز بیضی شكل با حاشیه ی دندانه دار می باشد كه به صورت یك درمیان و به اندازه 4 تا 10 سانتی متر برروی شاخه های درخت می رویند. از انواع شیرین و معروف این میوه می توان پرتقال گرد معمولی نافدار، نیول (navels) و پرتقال توسرخ (خونی) را نام برد. نارنگی، گریپ فروت، لیموترش زرد و نارنج سبز و لیموشیرین نیز به همین خانواده تعلق دارند.

انواع پرتقال:
پرتقال گرد بم یكی از انواع پرتقال است كه برای تمام منظورها مناسب می باشد زیرا آب دار و خوش طعم بوده و پوست رنده شده، گوشت و آب آن بسیار خوش رنگ است.
تغییرو دگرگونی در پرتقال نامدار باعث شده كه پرتقال دومی در ته میوه ی اصلی ودرست درخلاف جهت محل جدا شدن آن از شاخه، ایجاد شود. این پرتقال دوم به عنوان یک دوقلوی پیوندی با اجزاء كوچكتر در داخل پوست پرتقال بزرگ تر رشد می كند به گونه ای كه ظاهراً پرتقال ازبیرون، شبیه به ناف انسان می باشد و به همین دلیل، این نوع پرتقال به نافدار معروف است. گوشت و آب پرتقال های نیول خوشمزه است ولی طعم آن ها در مجاورت هوا تلخ می شود، بنابراین بهتر است كه بلافاصله پس از پوست كندن خورده و یا سرو شوند.
پرتقال تو سرخ (خونی) دارای رگه های قرمز رنگ در گوشت میوه است. افزودن پره های این نوع پرتقال به سالادها و بقیه ی دسرها ظاهری فوق العاده می بخشد. این پرتقال كمتر از انواع والنسیا و نیول حالت اسیدی دارد كه همین موضوع باعث شیرین تر بودن طعم آن می شود.
انواع دیگری از این میوه كه به عنوان (پرتقال آبگیری) شناخته می شوند، مقدار زیادی آب و پوستی خوش عطر دارند اما اغلب آن ها به هنگام قاچ كردن، پر از دانه و پرز پرتقال و دارای ظاهری نامنظم هستند.

مقیاس آشپزخانه:
1 عدد پرتقال متوسط مساوی است با 6 تا 7 قاشق غذاخوری آب پرتقال و حدوداً 2 قاشق غذاخوری كمی فشرده شده پوست پرتقال رنده شده(در صورتی كه با درجه ریز، رنده شده باشد)

چگونه یك پرتقال خوب را انتخاب كنیم؟
در هنگام خرید پرتقال، آن هایی را بردارید كه وزنشان به نسبت اندازه ی آن ها بیشتر است(این به معنای آب دار بودن پرتقال است) وهمچنین دارای پوست نرم و شل نیستند.

چگونه پوست پرتقال رنده شده را تهیه كنیم؟
پوست رنده شده پرتقال تركیبی از طعم خوب مركبات و گل ها را به غذا می افزاید كه می توان آن را با استفاده از رنده و یا پوست گیر تهیه كرد. برای تهیه پوست پرتقال رنده شده باید این كار را قبل از پوست كندن و آبگیری پرتقال انجام داد(پرتقال باید درسته باشد)

میزان اسیدی بودن پرتقال:
مانند همه ی انواع مركبات پرتقال نیز میوه ای اسیدی با سطح PH تقریباً 2/5 تا 3 است كه این میزان PH به سن، اندازه و نوع این میوه بستگی دارد و اگر چه به طور متوسط، این درصد اسیدیته به اندازه ی لیموترش قوی نیست. اما همچنان از درجه ی PHقوی برخوردار است و میزان اسیدیته ی آن مانند سركه می باشد.

فرآورده هایی كه از پرتقال تهیه می شوند:
1- پوست كلفت و تلخ پرتقال پس از فرآوری و خارج كردن آب از آن به وسیله ی فشار و گرما به عنوان غذای دوم دام مورد استفاده قرار می گیرند.
2- تقریباً می توان گفت كه همه ی اجزا این میوه در آشپزخانه قابل استفاده است. روغن گرفته شده از پوست پرتقال شیرین، محصولی فرعی از صنعت آب پرتقال گیری است كه به وسیله ی تحت فشار قراردادن پوست پرتقال به دست می آید. این روغن به عنوان طعم دهنده در غذاها و نوشیدنی ها و از اسانس آن در تهیه ی عطرها و روش های درمانی با مواد معطر استفاده می شود.
روغن پوست پرتقال شیرین دارای تقریباً 90 درصد ماده ی (دی - لیمونن) D-Limonene)) می باشد. این ماده حلالی است كه در مواد شیمیایی گوناگون مربوط به امور خانه از قبیل ماده ی جلادهنده و نرم كننده مبلمان چوبی مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین، این روغن به همراه روغن مركبات دیگر به عنوان پاك كننده چربی و تمیز كننده دست به كار می رود، این ماده یك عامل پاك كننده ی موثر است كه به عنوان ماده ای حافظ محیط زیست شناخته شده و نسبت به فرآورده های نفتی ارجحیت دارد.
3- دربرخی از كشورها شكوفه های پرتقال كه بسیار معطر هستند، به صورت سنتی و از قدیم الایام نماد خوش شانسی بوده و مدت های مدیدی است كه استفاده از آن ها در دسته ی گل عروس ها و تاج های گل مخصوص در عروسی ها مرسوم می باشد.
4- اسانس شكوفه ی پرتقال یكی از تركیبات مهم در صنعت عطرسازی است.
5- طی انجام مراحل ظریفی از تقطیر می توان از گلبرگ های شكوفه های پرتقال نوعی گلاب تهیه كرد كه استفاده از این نوع گلاب در آشپزی های مربوط به فرانسه و خاورمیانه رایج است و دراكثر موارد به عنوان یكی از مواد اولیه در تهیه دسرها، نان ها و كیك ها به كار می رود.
6- در اسپانیا، شكوفه های ریخته شده از درخت را خشك كرده و بعد، برای درست كردن چای از آن استفاده می كنند.
عسل تهیه شده از شكوفه ی پرتقال و یا در واقع، عسل مركبات نوعی از عسل است كه با قراردادن كندوها و باغ های مركبات و درطول زمان شكوفه دادن درخت ها تهیه می شود. قرار دادن كندوها در این باغ ها همچنین باعث گرده افشانی انواع مركبات نیز می شود. قیمت عسل تهیه شده از شكوفه پرتقال بسیار گران است و كاملاً طعم پرتقال می دهد.
8- مارمالاد، نوعی مربا كه معمولاً از پرتقال تهیه می شود و در آن از تمام قسمت های پرتقال استفاده می شود. فقط دانه ها وقسمت اسفنجی و سفید رنگ بین پوست و گوشت این میوه را به صورت جداگانه دركیسه ای ساخته شده از پارچه ای توری ریخته و آن را در ظرف پخت مارمالاد قرار می دهند، تا به همراه آب پرتقال و پوست خلال شده ی آن بجوشند. این كار برای خارج كردن پكتین از مواد داخل كیسه انجام می گیرد. پكتین همان ماده ای است كه بعداً به فرایند ژله ای شدن مارمالاد كمك می كند، لازم به ذكر است كه قسمت سفید رنگ و اسفنجی كه بین پوست و گوشت پرتقال قرار دارد، منبع پكتین بوده و تقریباً به اندازه گوشت این میوه دارای ویتامین (ث) می باشد.
9- پوست پرتقال به عنوان دور كننده ی آفت ها توسط باغبان مورد استفاده قرار می گیرد.
10- می توانید برگ های پرتقال را جوشانده و با آن ها چای تهیه كنید.
درصورتی كه بخواهید پرتقال ها را برای مدت چند روز در درجه ی حرارت اتاق نگهداری كنید، ایرادی ندارد اما اگر بخواهید آن ها به مدت طولانی ترین بمانند و خوش طعم تر باشند، بهتر است پرتقال ها را در یخچال نگهداری كنید
نوشته شده در چهارشنبه بیستم بهمن ۱۳۸۹ساعت 17:52 توسط محمد حسین|

خـــــواص دارویــــی پــیـــاز

 

خـــــواص دارویــــی پــیـــاز
به تازگی اعلام شده که پیاز از ابتلا به آنفلوانزای خوکی جلوگیری می کند. به این ترتیب که کافیست در هر اتاق خانه یک پیازتوی ظرفی بگذاریم و این پیاز ها ویروس ها را جذب خود کرده و مانع ابتلای شما می شود. وخوردن پیاز هم خواصی دارد که در زیر میخوانید

از پیاز به عنوان یك داروی ضدعفونی كننده استفاده می شود. مالیدن آب پیاز به صورت از ایجاد لكه ها جلوگیری می كند. و از مخلوط آب پیاز و عسل می توان به عنوان یك كرم ضد چروك استفاده كرد.
پیاز سرشار از ویتامین C، کلسیم، منیزیم، فسفر، پتاسیم، سدیم، گوگرد و اسید فولیک و مقدار کمی آهن، مس و روی است که تاکنون تحقیقات زیادی برای اثبات خواص آن صورت گرفته است.
پیاز و پوكی استخوان
خوردن پیاز در پیشگیری از پوکی استخوان مؤثر است؛ چرا که پیاز با جلوگیری از کاهش مواد معدنی به ویژه کلسیم موجود در سلول‌های استخوانی از بروز پوکی استخوان جلوگیری می‌کند.
پژوهشگران دانشگاه برن سوئیس، تركیبی در پیاز شناسایی كرده اند كه از كاهش حجم استخوان و پوكی آن جلوگیری می كند. این ماده در پیش گیری در كاهش نیافتن مواد مصرفی ـ به ویژه كلیة سلول های استخوانی ـ تأثیر زیادی دارد.
ـ پیاز، قند خون و كلسترول را پایین می آورد.
پیاز یكی از گیاهان بسیار قدیمی است كه انسان آن را شناخته و در غذای خود استفاده می كرده است در كتاب های پزشكان مسلمان قدیم از پیاز به سبب داشتن الیاف و ویتامین ها و فلزات به عنوان داروخانه ای كامل نامبرده شده است.
خواص پیاز
بوی آن میكروب های مضر را از بین می برد.
قند خون را كاهش می دهد.
از ابتلا به سكته جلوگیری می كند.
قلب را فعال می كند و كلسترول را كاهش می دهد.
گردش خون را تقویت می كند.
به سبب داشتن آنتی اكسیدان، تنش و نگرانی را از بین می برد.
الیاف غذایی آن دستگاه هاضمه را تقویت می كند.
پیاز از سرطان ریه جلوگیری می كند:
مواد شیمیایی موجود در پیاز خطر ابتلا به سرطان ریه را كاهش می دهد. مواد «فلاونوید» از دچار شدن به انواع بیماری ها جلوگیری می كند و به وفور در پیاز یافت می شود.
(پیاز و سیر از گیاهان طبیعی بسیار خوبند و برای سلامتی انسان بسیار مفیدند و تنها عیب آنها بوی بدشان است كه سبب آزار دیگران می شود.)
-پیاز برای پوست بسیار مفید است. زیرا خون را تصفیه می كند و در نتیجه رنگ چهره زیباتر و جذاب تر می شود.
همچنین پیاز به دلیل داشتن گوگرد باعث افزایش رشد موهای سر می شود. پیاز به دلیل داشتن آهك، دندانها را محكم می كند و باعث استحكام استخوان بندی بدن می شود. بنابراین خوردن پیاز در كودكان مبتلا به نرمی استخوان و سالمندان مفید است.
اگر سرما خورده اید، چند پیاز را برش داده و در نقاط مختلف خانه قرار دهید.... پیاز مانند یك دستگاه تصفیة هوا از ابتلای سایر اعضای خانواده به این بیماری جلوگیری خواهد كرد.
همچنین اگر خارج خانه غذا می خورید، پیاز را همراه آن مصرف كنید، زیرا ماده ای در پیاز وجود دارد كه از مسمومیت غذایی حاصل از خوردن گوشت مانده جلوگیری می كند.
اگر شخصی به دلیل مصیبت وارده دچار حملات عصبی شده، پیازی را به دوئ نیم كرده و جلوی بینی او بگیرید.

همچنین پیاز به دلیل داشتن ماده گلوکوزین که مشابه هورمون انسولین است، قند خون را تنظیم می‌کند.
گفتنی است، خوردن نصف پیاز متوسط در روز ۳۰ درصد از مقدار کلسترول بد خون را کاهش می‌دهد و به جای آن باعث افزایش کلسترول خوب خون می‌شود. پیاز منبع غنی نوعی اکسیدان است که از بروز سرطان در افراد جلوگیری می‌کند.
این گیاه خوراکی از بیماری آب مروارید در چشم نیز جلوگیری می‌کند و بنابراین مصرف آن به افراد مسن توصیه می‌شود!
نوشته شده در چهارشنبه بیستم بهمن ۱۳۸۹ساعت 17:51 توسط محمد حسین|

آشنایی با خواص هندوانه

خوردن یک برش هندوانه سرد در گرمای تابستان واقعا می‌چسبد، اما دانشمندان می‌گویند برای حفظ خواص مغذی هندوانه بهتر است آن را درجه حرارت اتاق نگهداری و مصرف کرد.

به گزارش هلث‌دی نیوز پژوهشگران در یک بررسی به مقایسه میزان مواد آنتی‌اکسیدان اصلی در هندوانه‌هایی که برای دو هفته در یخچال یا درجه حرارت اتاق نگهداری شده بودند، پرداختند.

دکتر پنه‌لوپه پرکینز-ویزس متخصص فیزیولوژی گیاهی از  پژوهشگاه کشاورزی جنوب مرکزی آمریکا  سرپرست این تحقیق گفت:"ما از نتایجی که بدست آوردیم شگفت‌زده شدیم. میزان لیکوپن در هندوانه بریده نشده در دمای اتاق به طور متوسط 20 درصد افزایش یافته بود  و میزان بتاکاروتن  دو برابر شده بود."

گوشت قرمز هندوانه مانند گوجه فرنگی حاوی مقادیر زیادی لیکوپن،رنگدانه‌ای  آلی از خانواده مواد شبه‌کاروتنی است که رنگشان از زرد تا قزمز تیره متفاوت است. بتا کاروتن –یک ماده شبه کاروتنی دیگر- نیز  به مقدار کمتر در هندوانه موجود است.

این مواد که جزء آنتی‌اکسیدان‌ها به حساب می‌آیند مولکول‌های فعالی به نام رادیکال‌های آزاد را که در واکنش‌های شیمیایی در بدن تولید می‌شوند و در ایجاد بیماری‌هایی مانند سرطان دخیلند خنثی‌میکنند.

این بررسی نشان داد که میزان لیکوپن در هندوانه به درجه حرارت نگهداری آن بستگی دارد. درهندوانه‌‌هایی که دو هفته در دمای اتاق نگهداری شده بودند میزان لیکوپن بسته به نوع هندوانه بین 11 تا 40 درصد افزایش یافته بود.

این هندوانه‌ها پوست نازکتری پیدا کرده بودند و رنگ گوشتشان تیره‌تر شده بود که نشان میداد رنگدانه‌‌های شبه‌کاروتنی در آنها بیشتر شده است. اما در هندوانه‌هایی که در درجه حرارت پایین نگهداری شده بودند این تغییرات رخ نداده بود.

البته دکتر پرکینز می‌گوید:" منظور ما این نیست که مردم هندوانه را ببرند و بعد آن را در دمای اتاق به حال خود رها کنند تا بگندد. توصیه ما این است که اگر هندوانه را نبرده‌اید یکی دو روز آن را در دمای اتاق نگه‌دارید. اگر هندوانه سرد می‌پسندید اندکی قبل از خوردن هندوانه را در یخچال بگذارید؛ پس از بریدن هندوانه هم مجبورید آن را در یخچال بگذارید."

کارشناسان می‌گویند بسیاری از میوه‌ها مثلا موز را می‌توان مدتی خارج از یخچال نگهداری کرد تا هم رسیده‌تر شوند و هم کیفیت مواد مغذی آنها بیشتر شود

 

نوشته شده در چهارشنبه بیستم بهمن ۱۳۸۹ساعت 17:50 توسط محمد حسین|

 

 

اثرات گوجه فرنگی در پیشگیری از چاقی

 

اثرات گوجه فرنگی در پیشگیری از چاقی
محققان معتقدند، گوجه فرنگی با ایجاد احساس سیری برای مدت طولانی ، در كنترل وزن افراد تاثیر زیادی دارد.
متخصصان علوم تغذیه پیشتر دریافته بودند : گیاهخواران و افرادی كه میوه و سبزی زیادی مصرف می كنند ، در مقایسه با افرادی كه از رژیم غذایی استاندارد مدرن حاوی غذاهای فراوری شده فراوان استفاده می كنند ،لاغرتر هستند، اما اكنون دریافتند این امر صرفا ناشی از پائین بودن كالری سبزی و میوه ها نیست.
گوجه فرنگی سرشار از لیكوپین است كه بنابرعقیده دانشمندان با كاهش هورمون اشتها ، به احساس سیری افراد كمك می كند.
پژوهشگران دانشگاه ریدینگ انگلیسی با بررسی تاثیرات مصرف نان غنی شده با سبزیجات بر 17 زن 35- 18 ساله كه دارای وزن طبیعی هستند، دریافتند: در بین افرادی كه از نان های غنی شده با پنیر خامه ای، هویج و گوجه فرنگی مصرف كردند، آنهایی كه از نان دارای گوجه فرنگی استفاده كردند، بیشتر احساس سیری می كردند.
لیكوپین موجود در گوجه فرنگی كه این سبزی را به رنگ قرمز در می آورد از تركیبات اصلی رژیم غذایی مدیترانه ای است كه به كاهش بیماری‌های قلبی و دیابت، فراموشی و برخی از انواع سرطان شهرت دارد.
نوشته شده در چهارشنبه بیستم بهمن ۱۳۸۹ساعت 17:48 توسط محمد حسین|

نکاتی جالب در مورد چای

 

نکاتی جالب در مورد چای
ساده است اما حقیقت دارد که آنتی اکسیدان ها سلامت را تضمین می کند.درحقیقت، بدن را در مقابل بیماری ها مقاوم تر می کند.بسیاری از تحقیقات نشان داده که خوردن چای به علت موجود بودن مقداری آنتی اکسیدان در آن از ابتلا به بیماری های قلبی و سرطان جلوگیری می کند.
تاریخچه چای به امپراتور چین شن نانگ برمی گردد که آب را می جوشاند و زمانی که برگها را داخل قوری انداخت اولین قوری چای به وجود آمد.در هزاره جدید،شواهد علمی سعی کردند بین چای و سلامتی ارتباط ایجاد کنند.
تحقیقات نشان داده که آنتی اکسیدان اصلی در چای فلاونویدها هستند که رادیکال های آزاد را در بدن خنثی می کنند و به سالم نگه داشتن سلولها و بافتهای بدن کمک می کند.واژه های مختلفی برای آنتی اکسیدان در چای وجود دارد:فلاونویدها،تانین ها،پولی فنول ها و کتچین ها.
فلاونویدها گروه خاصی از مواد آلی گیاهی آنتی اکسیدان است که در چای سیاه و سبز، سیب، پیاز، و میوه و سبزیجات دیگر یافت می شود.مقدار و نوع فلاونویدها در چای به تنوعشان،مراحل تولید و شرایط دم کردن آن بستگی دارد.اکثر فلاونویدها بعد از 2 دقیقه خیس شدن در آب آزاد میشوند. سطح آنتی اکسیدان ها یکسان باقی می ماند خواه چای دم شده سرد خواه گرم باشد.هنوز تحقیقات درمورد اینکه آیا اضافه کردن شیر، لیمو، شکر یا شیرین کننده های مصنوعی به چای فواید آنتی اکسیدان را تحت تاثیر قرار می دهد، در حال انجام است.
چای سبز و سیاه از برگهای گیاهی درست شده که گیاه کاملیا سیننزیس نام دارد،کاملیا گیاهی است از خانواده همیشه بهار که در آب و هوای نیمه گرمسیری می روید.
چای سیاه زمانی تولید می شود که برگهای تازه درو شده چلانده می شود و در معرض هوا قرار میگیرد، برگهای سبز به رنگ قهوه ای تغییر می کند و سرانجام زمانی که خشک شد سیاه می شود.
برگهای سبز چای که با بخار گرم می شود، فعالیت آنزیم را متوقف می کند و باعث ثابت ماندن رنگ برگهای سبز چای می شود. چای سبز و سیاه از نظر ارزش آنتی اکسیدان در یک سطح قرار دارند اما مطالعات زیادی در رابطه با تخم چای و فواید آن انجام شده است.
چای گیاهی از ترکیب گیاهان، چاشنی ها، برگها، گلها، و دانه ها درست می شود، همچنین می تواند شامل ترکیبات آنتی اکسیدان های مشابه هم باشد.
اگر چای را با غذایتان میل می کنید، فلاونویدهای موجود در چای تا اندازه ای مانع از جذب آهن از غذایتان می شود.جذب آهن از غذاهای حیوانات فراهم نمی شود.جذب آهن با مصرف لیمو، غذاهای سرشار از ویتامین ث با چای بالا می رود.

* چای همچنین منبع فلوراید است که پلاک های دهان را کاهش می دهد و از پوسیدگی دندان جلوگیری می کند.

* چای سبز از ابتلا به بیماری جلوگیری می کند همچنین جلوگیری از روماتیسم و تقویت سیستم ایمنی بدن از جمله فواید مصرف چای است.

* بسیاری از مصرف کننده های چای سبز فکر می کنند که چای سبز کافئین ندارد اما همان مقدار کافئینی که در یک فنجان چای سیاه وجود دارد در چای سبز هم موجود است.کشورهایی مانند ژاپن،و چین روزانه 3 فنجان یا بیشتر چای سبز مصرف می کنند و ریسک کمتری برای ابتلا به سرطان پروستات، سینه، روده و دهان دارند.
درمقابل نوشیدنی هایی که هزاران سال قدمت دارد، چای یک شهرت گسترده دارد و یکی از پرفروش ترین آشامیدنی ها است.چای تازه دم و بدن شکر یا قند،چاق کننده نیست، و مقدار کافئین موجود در چای نصف کافئینی است که در قهوه وجود دارد پس چای جایگزین خوبی برای قهوه است.
پاییز فصل مناسبی برای استراحت کردن با یک فنجان چای است.سلامتی فقط خوردن یک غذای کامل نیست بلکه ترکیب غذاها و نوشیدنی ها با فعالیت های روزمره می تواند رژیم غذایی و سلامتی شما را تضمین کند.

 

 

نوشته شده در چهارشنبه بیستم بهمن ۱۳۸۹ساعت 17:47 توسط محمد حسین|

آشنایی با خواص انواع چای

 

 

چای یک نوشیدنی قدیمی است که از برگ‌های گیاهی همیشه سبز گرمسیری به نام Canellia sinsis تهیه می‌شود.

چای‌که پس از آب دومین نوشیدنی رایج در سراسر دنیا است در حال حاضر در 50 کشور دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرد. مصرف سرانه چای بالغ بر حدود 120 میلی‌لیتر در روز است.

با وجود اینکه شناخت فواید استفاده از چای بر سلامتی قدمت طولانی دارد، انجام تحقیقات علمی روی آن و اجزای تشکیل دهنده‌اش به کمتر از 3 دهه اخیر باز می‌گردد.

سه نوع چای وجود دارد که عبارتند از چای سبز، چای سیاه، چای اوولانگ. چای سیاه بیشتر در اروپا و آمریکای شمالی و آفریقای شمالی استفاده می شود و چای سبز در آسیا و چای اوولانگ بیشتر در چین و ویتنام مورد استفاده قرار می گیرد.

چای سیاه
پرمصرف ترین گونه چای در سراسر دنیا و نزد مردم جهان چای سیاه است که به چای تخمیر شده معروف است. در ضمن فرایندهای صنعتی چای سیاه که به روش تخمیری اکسیده شده و سپس آنزیم‌های موجود در آن نظیر پلی فنل اکسیداز، پیتیداز و... غیرفعال می‌شوند. این نوع چای حاوی کمترین مقادیر آنتی اکسیدان ها و بیشترین مقدار کافئین در مقایسه با دیگر انواع مرسوم آن است.

چای سبز
برای تهیه چای سبز، پس از چیدن برگ‌های چای، آن را در معرض بخار قرار می دهند تا پیش از خشک شدن، آنزیم های پلی فنول و... آن غیرفعال شود. در این فرآورده، مقدار پلی فنول ها (مهمترین آنتی اکسیدان موجود در برگ سبز چای) بیش از چای سیاه بوده و خواص درمانی آن نیز بیشتر است.

چای اوولانگ
چای اوولانگ نیز به وسیله اکسیداسیون ناقص برگ های چای به عنوان بخشی از فرایند حد واسط تهیه چای سیاه و سبز تولید می شود.به طور تقریبی 78-76 درصد چای تولیدی در دنیا چای سیاه و
22-20 درصد چای سبز و کمتر از 2 درصد آن چای اوولانگ است.چای خواص طبیعی و درمانگر بی شماری هم دارد که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

بیماری های قلبی- عروقی: ارتباط معکوسی میان دریافت فلاونوئیدها و بیماری های قلبی- عروقی وجود دارد و در افرادی که به مدت یک سال بیش از یک فنجان چای در روز مصرف می کنند در مقایسه با کسانی که چای نمی نوشند خطر حمله قلبی 44 درصد کمتر است.

فشار خون: فشار خون بالا می تواند فرایند تصلب شرائین را تسریع نماید. خطر پرفشاری خون در کسانی که روزانه 599-120 میلی لیتر چای می نوشند در مقایسه با افرادی که به هیچ عنوان چای نمی نوشند 46 درصد کم تر است.

کاهش چربی های خون: آنتی اکسیدان های چای می تواند با کاهش تغییرات اکسیداسیون LDL یا کلسترول با چگالی پایین، روند تصلب شرائین را کند نماید. در واقع بیشتر از آن که اثرات سودمند چای بر عملکرد قلبی عروقی به اثرات آن بر کاهش اکسیداسیون LDL بازگردد به تاثیر چای بر عملکرد دیواره عروق مربوط می شود.

پیشگیری از سرطان ها: اثرات ضدسرطان چای، هم به نوع چای و هم به نوع سرطان بستگی دارد که این اثر مثبت در میان مردم آسیا که بیشتر از چای سبز استفاده می کنند در مقایسه با چای سیاه مورد استفاده اروپائیان بیشتر است که به محتوی بالاتر کاتکین ها (نوعی آنتی اکسیدان) در چای سبز در مقایسه با چای سیاه بازمی گردد. مصرف چای سبز احتمال ابتلا به سرطان های معده، پروستات، سینه، کولورکتال و کیسه صفرا را کاهش دهد.

سلامت دهان و دندان: نوشیدن چای به دلیل وجود فلوراید طبیعی موجود در آن با کاهش پوسیدگی دندان همراه است. به علاوه عصاره چای سبز، باکتری های دهانی مانند اشرشیاکلی، استرپتوکوکوس و... را کاهش می دهد.

پلی فنول های چای اوولانگ از حمله باکتری ها به سطح دندان ها با کاهش آب لوتی استرپتوکوک ها و کاهش تولید اسید از پوسیدگی دندان ها جلوگیری می کند.جوشانده های چای که از انواعی از چای سبز و چای سیاه تهیه می شود، فعالیت آمیلاز بزاق را در انسان 70 درصد کاهش داده و به طور موثر از ایجاد فساد و پوسیدگی دندان ها توسط غذاهای حاوی نشاسته ممانعت می کند.

چای به خاطر منبع فلوراید موجود در خود می تواند پیشرفت فرایند پوکی استخوان را مانع شود و باعث افزایش تراکم استخوان و مانع از شکستن آنها شود.

جذب آهن: مصرف همزمان چای سیاه با منابع آهن غیرهم 94 - 79 درصد دسترسی زیستی آهن را مهار می کند. برای پیشگیری از اثرات منفی نباید چای را بلافاصله بعد از وعده های غذایی استفاده کرد، همچنین مصرف لیمو به همراه چای می تواند مفید باشد.

نوشته شده در چهارشنبه بیستم بهمن ۱۳۸۹ساعت 17:46 توسط محمد حسین|

 

انجیر میوه ای جهت بالا بردن تراكم استخوان

انجیر میوه ای جهت بالا بردن تراكم استخوان

كلسیم به عنوان بالا برنده تراكم استخوان شناخته شده است.اما این میوه نیز می تواند ...
 
انجیر منبع خوب پتاسیم است و همان طور كه می‌دانیم،پتاسیم،عنصری است كه برای كنترل فشار خون به كار می‌رود.كمبود پتاسیم،مخصوصا وقتی كه غذاها دارای مقدار زیادی سدیم (نمك) باشند،می‌تواند موجب بالا رفتن فشار خون شود.
 
 
كاهش وزن:
انجیر،منبع خوبی از فیبرهای غذایی است.فیبر،اثر مفیدی بر كاهش وزن دارد و گرسنگی را به تاخیر می‌اندازد
.
 
جلوگیری از سرطان سینه:
به خاطر داشتن فیبر بالا از ابتلا به سرطان سینه جلوگیری می‌كند.انجیر دارای مقدار زیادی كلسیم (79 میلی گرم در 224 گرم انجیر) می‌باشد.تحقیقات نشان داده است كه كلسیم در انجیر به همان اندازه كلسیم موجود در شیر می‌باشد.به علاوه،پتاسیم موجود در انجیر،دفع ادراری كلسیم را كاهش می‌دهد.
پس انجیر یكی از بهترین‌ها برای افزایش تراكم استخوان می‌باشد و از پوكی استخوان جلوگیری می‌كند.
 
جلوگیری از ضعف عضلات:
* مطالعات نشان داده است كه
افرادی كه روزانه 3 عدد یا بیشتر میوه مصرف می‌كنند،ضعف و انحطاط عضلانی كمتری دارند.
 

*انجیر منبع خوبی از منیزیم نیز می‌باشد.ملین و ضد یبوست است و به بهبود سرفه و نفس كشیدن راحت كمك می‌كند.  

* انجیر تازه مقدار كمی ویتامینC دارد و بهترین منبع (نسبت به دیگر میوه‌ها) ویتامین6B می‌باشد.
 
 
* انجیر برای هضم بهتر غذا و كم‌خونی مفید است و به بیماران مبتلا به كلسترول بالا و اسید اوریك بالا،كمك می‌كند.
 
* تشنگی را از بین می‌برد و دارویی برای تولید انرژی و قوی شدن به كار می‌رود.

* از
سرطان روده جلوگیری می‌كند.انجیر جلوی رشد سلول‌های سرطانی را می‌گیرد.

* آنتی اكسیدان زیادی نسبت به سایر میوه‌ها دارد.امگا 3 و امگا 6 دارد.پس برای سیستم اعصاب،مغز و قلب بسیار مفید می‌باشد
.
 
* انجیر برای بهبود سردرد، دندان درد، تهوع،تب،نقرس،گوش درد،سوختگی،معده درد،ورم چركی (آبسه)،بیماری‌های ریوی و بیماری‌های مقاربتی مفید است.البته بیماران دیابتی درخوردن آن باید امساك كنند
نوشته شده در چهارشنبه بیستم بهمن ۱۳۸۹ساعت 17:45 توسط محمد حسین|

پیشگیری از دیابت با مصرف فلفل تند

 

پیشگیری از دیابت با مصرف فلفل تند
پژوهشگران اعلام كردند: فلفل تند در پیشگیری از بروز دیابت موثر است.

به گزارش سرویس بهداشت و درمان ایسنا، یك پژوهشگر هندی در مطالعات خود دریافته است كه فلفل تند در پیشگیری از دیابت و بیماری های قلبی عروقی كه مهم ترین عوامل مرگ و میر در كشورهای رو به توسعه هستند، مفید و موثر است.

كران آهوجا، محقق دانشكده تحقیقات علوم حیات بشر در دانشگاه تاسمانی، درباره یافته جدید خود متذكر شد: این احتمال وجود دارد كه روزی فلفل جایگزین آسپیرین شود و یا با آسپیرین به عنوان دارویی برای پیشگیری و درمان بیماری های قلبی - عروقی تركیب شود.

وی افزود: آسپیرین به تنهایی عوارض جانبی نامطلوب و مضری دارد كه باعث خونریزی معده در بیماران مصرف كننده می ‌شود.

این محقق به همراه تیم پژوهشی دانشگاهی خود، روی فعالیت بیولوژیكی دو ماده فعال در فلفل به نام‌های "كاپسایسین" و "دی هیدروكاپسیایسین" مطالعه و آزمایش كردند.

این آزمایشات نشان داد كه مواد شیمیایی كاپسایسینوئید علاوه بر این که قابلیت پایین آوردن قند خون و سطح انسولین، كاهش تشكیل چربی‌ ها در دیواره‌ های سرخرگی و جلوگیری از تشكیل لخته‌ های خونی را دارند، برخی از عوارض جانبی داروهای رایج و قدیمی را نیز ندارند.

به گفته محققان، بیماری های قلبی عروقی در عصر حاضر بار قابل ملاحظه‌ای را بر جمعیت جهان و نظام ‌های خدمات بهداشتی دنیا تحمیل می ‌كند و همین عامل متخصصان را بر آن داشته تا شیوه‌ های نوین و كارآمد برای پیشگیری را جستجو كنند.
نوشته شده در چهارشنبه بیستم بهمن ۱۳۸۹ساعت 17:44 توسط محمد حسین|

کلم بروکلی را زیاد نپزید

یک متخصص تغذیه در آمریکا تاکید کرد پختن زیاد کلم بروکلی تاثیر ضد سرطانی این سبزی مفید را از بین می‌برد اما در عوض پختن پودر این کلم به همراه جوانه‌های آن خاصیت ضد سرطانی آن را دو برابر می‌کند.

به گزارش خبرگزاری یونایتد‌پرس، دکتر جفری در بیانیه‌ای خاطرنشان ساخت: برای بهره مندی از خواص مفید این سبزی، وجود آنزیمی موسوم به «میروسیناز» ضروری است چون اگر این آنزیم وجود نداشته باشد سولفورافان که مهمترین ترکیب ضد سرطانی و ضد التهابی کلم بروکلی است شکل نخواهد گرفت.

بر همین اساس بخار پز کردن بروکلی به مدت دو تا چهار دقیقه بهترین روش برای حفظ این آنزیم و سایر ریز مغذی‌های این سبزی است. در واقع پختن زیاد موجب تخریب میروسیناز می‌شود.

این یافته در مجله تغذیه و سرطان منتشر شده است

نوشته شده در چهارشنبه بیستم بهمن ۱۳۸۹ساعت 17:39 توسط محمد حسین|

پیتزای ۳میلیون تومانی

 

دامنیکو کرولا گرانترین پیتزای جهان را با خوراک ها گران قیمت از جمله گوشت گوزن،سس گوجه مخصوص، ماهی قزل آلا دودی اسکاتلندی، خرچنگ تازه و ترد و خاویار پخت کرده است. این پیتزا برای تامین هزینه‌های خیریه در حراجی به قیمت ۳۰۰۰ دلار به فروش رفت.

http://files.tabnak.com/pics/201102/201102071827462776.jpg

http://files.tabnak.com/pics/201102/201102071827461093.jpg

عجیب ترین پیتزای جهان
اگر احیانا به دنبال عجیب ترین پیتزا جهان به لحاظ محتوایش بودید در نیویورک و رستوران نینو بلیزیما سراغ آن را بگیرید. شما با پرداخت هزینه گزاف ۱۰۰۰ دلار و یا ۱۲۵ دلار برای یک برش پیتزا می توانید دست خود را زیر یک پیتزای لوکس که محتوایش انواع خاویارهای دنیا ، خرچنگ تازه و پیاز و خامه بگیرید و میل کنید. البته شاید با شرایط بد اقتصاد امروز بهتر باشد به یک برش آن راضی باشید، البته اگر به این رستوران رسیده باشی!

نوشته شده در چهارشنبه بیستم بهمن ۱۳۸۹ساعت 17:36 توسط محمد حسین|

چگونه با آسانسور بدون توقف در دیگر طبقات به طبقه‌ی دلخواه برویم؟

 

شاید برای شما هم پیش اومده باشه که عجله داشتید و می‌خواستید سوار بر آسانسور به طبقه های بالای یک ساختمان بروید و در طول مسیر توقفی نداشته باشید . در این پست در یک روش به شما می آموزیم چگونه آسانسور دربستی بگیرید تا دیگر در طول مسیر آسانسور شما در طبقات مختلف برای دیگران متوقف نشود !

در وب‌گردی هام به تصویر زیر برخورد کردم. با کمک این روش شما می توانید دیگر با آسانسور بدون توقف در مسیر به طبقه دلخواه خود روید. این روش روی همه آسانسورها کار می کند و برای نیروهای پلیس و در مواقع ضروری استفاده می شود.

برای این کار ابتدا دست خود را روی کلید باز نشدن درب آسانسور نگه داشته سپس شماره طبقه مورد نظر رو انتخاب کرده و و تا رسیدن به طبقه مقصد کلید باز نشدن درب را رها نکنید. بدین ترتیب درخواست های افراد در دیگر طبقات برای سوار شدن به آسانسور رد می شود . البته سعی کنید این روش را در مواقع ضروری و خاص استفاده کنید !


نوشته شده در چهارشنبه بیستم بهمن ۱۳۸۹ساعت 17:30 توسط محمد حسین|

خواص سوره های قران

 

هركس 100 آیه از هرجای قران بخواند وبعد از آن

هفت مرتبه یا الله بگوید خواسته اش برآورده شود

-         هركس از چیزی بترسد صد ایه از هرجای قران بخواند وسه مرتبه بگوید اللهم اكشف عنی البلا  ترسشبرطرف  شود

-         نگاه كردن درقران عبادت است

-         یس خواننده خود را درروز قیامت شفاعت می كند

-         برای رفع مرض : یك هفته هر روز 7 بار سوره معارج را بر ظرف آبی بخواند كه فقط خود از آن آب می خورد بخواند وصبح سه جرعه ناشتا از آن بخورد

-         سوره رعد آیه 17 و18  (انزل  وبعدی ) اگر بیماری باشد كه اطبا از معالجه او عاجز باشند شفا یابد  

-         حمد برای رفع درد سه بار بربدن خود بخواند دست برمحل درد بمالد وهر بار بگوید اللهم اشف انت الشافی  اللهم اكف انت الكافی اللهم عاف انت المعافی

-         برای درمان هر مرض سخت وصعب العلاج هرروز  ( یاواحد ) را هزارویكبار بگوید تا مرض برطرف شود

-         برای دوری از سختی ها ودردها وخیالها وحزنها  كلمه  ( اللطیف ) را ورد زبان خویش كند وبر گفتن آن مداومت كند

-         برای رفع بیماری وسختی سوره توحید بخواند

-         آیه 87 سوره انبیا  ( وذالنون )هر بیماری ومریضی چهل بار بخواند گناهانش آمرزیده شود و شهید محسوب شود

-         به آب باران خواندن سوره حمد وتوحید وفلق وناس هریك 70 مرتبه بخواند وصبح وشام ( به مدت 7 روز ) یك لیوان از آن بخورد برای درمان بیماری 

-         سوره ذاریات  را نزد بیماری خواندن باعث شفای او شود

-         سوره غاشیه را  بر عضو درد دار بخواند تسكین یابد

-         سوره عصر بر تب دار بخواند تب او رفع شود

-         سوره حمد را چهل بار بر ظرف آبی خواندن وآب آنرا بر صورت تب دار پاشیدن تب را قطع كند

-         هركس سوره الرحمن بخواند خدا بر ضعیفی او رحم كند

-         هركس سوره تكاثر بخواند بعد از نماز درد نیمه سر ش  تسكین یابد

-         70 مرتبه حمد را بردردی بخواند درد آرام گیرد

-         حمد را 70 مرتبه بر مرده ای كه روح از تن او رفته بخوانی زنده شود

-         اگر درد در خود احساس كردید سوره انعام بخوانید

-         اسم الكریم را برپوست نارنج بنویسد وبسوزاند ودود كند شفا یابد از هر دردی

-         بعد از عطسه  كردن حمد بخواند بركف خود فوت كند به سروصورت خود بمالد از درد سروچشم وخون دماغ درامان خواهد بود

-         برای رفع سردرد : حمد وتوحید وناس وفلق را بخوان به دستهایت فوت كن به صورت خود بكش 

-         برای رفع دردهای شكم ده بار سوره تكاثر بخواند

-         برای رفع شكم درد 7 بار سوره حجرات

-         برای رفع درد سینه آیه  : رب اشرح لی صدری ویسرلی امری واحلل عقده من لسانی یفقهوا قولی را بر آب بخواند كمی از آن را بخورد وكمی هم به سینه بمالد   

-         برای رفع جشم درد آیه الكرسی

-         خواندن وهمراه داشتن یس از چشم بد درامان خواهد بود

-         سوره نبا نور چشمش زیاد شود

-         سوره عبس 7 بار برا نور چشم  - برای ورم چشم یا شبكوری

-         سوره قدر برای زیادتی نور چشم 21 بار بخواند

-         برای رفع درد چشم اول سوره ملك  تا بئس المصیر را سه روز هر روز سه مرتبه بخواند وبرچشم خود فوت كند

-         سوره عادیات دفع چشم زخم  سه بار بخواند

-         اگر كسی  را چشم زخم رسیده سوره همزه بخواند

-         برای رفع درد چشم 52 بار توحید بخواند هر دو مرتبه یك بسم الله الرحمن الرحیم  بگوید برپشت دست خود فوت كند وبرچشم خود بمالد

-         آیه 8سوره آل عمران ( ربنا) سه با بر خرما بخواند وبخورد برای رفع معده درد

-         اگر درگوش صدای پیچیده می شنود سوره اعلی بر گوش او بخوانند

-         آیه 9 سوره جن ( وانا كنا ) برای رفع سنگینی گوش وبعد آیه كان لم بسمعها كان فی اذنیه وقرا را بخواند

-         ایه 54 اعراف ( ان ربكم ) موقع خوابیدن برای دوری از لقوه وقولنج

-         سوره اعلی را بر صاحب بواسیر بخوانند شفا  یابد

-         هركس بسم ا لله الرحمن الرحیم ولا قوه الا بالله العلی العظیم بگوید خداوند او را ازهفتاد نوع بلا دور كند

-         هركس به بسم الله الرحمن الرحیم مداومت نماید رزق وروزی او وسیع شود صفای باطن حاصل شود رفع بلا وسختی ازاوشود

-         دركوزه ای تازه اب بریزد وسوره قدر را سی بار بخواند وآویزان كند از آب آن وضو بگیرد وبنوشد هروقت كم شد داخل آن آب بریزد و همچنان از آب آن استفاده كند

-         درهرماه سوره نحل بخواند از ضررهای دنیوی و70 نوع بلا درامان باشد

-         هركس سوره احقاف را بنویسد وبا خود داشته باشد از شر جن درامان باشد

-         سه آیه اول سوره مومن ( غافر ) با ایه الكرسی و بعد : یاغافر الذنب اغفر لی ویاقابل التوب اقبل توبتی ویاشدید العقاب اعف عنی ویا ذالطول علی  الخیر  درصبح با شب بخواند آنروز از همه آفات وبلایا درامان خواهد بود

-         آیه 128 سوره توبه ( لقد جائكم) بعد  از نماز صبح یش از اینكه با كسی سخن بگوید 10 باربخواند بردست خود فوت كند برصورت خود بمالد به هیچ بلا مبتلا نشود 

-         سوره نصر 21 بار دشمن را از خود دفع كند واگر روزی 7 بار بخواند بلاها را ازخود دور كند

-         سوره قریس روزی 7 بار از بلاها درامان باشد

-         به جهت دفع بلا 41 بار بخواند

-         روز جمعه سوره صافات  بخواند از همه آفات وبلاها دردنیا محفوظ باشد وروزی او فراخ شود

-         شب جمعه سوره واقعه بخواند آفتی از آفتهای دنیا نبیند

-         سوره انعام 41 بار دریك جلسه حاجتش روا وبلا رفع شود

-         موقع خوابیدن سوره حمد وتوحید بخواند

-         درموقع دیدن اهل بلا  سه مرتبه بگو  الحمدالله الذی عافانی مماابتلاه ولو شاء فعل

-         امانی از شر مردم سوره توحید در6 جهت بخوان

-         سه بار شب وصبح سوره های ناس وفلق ایمن از بلاها 

-         بسم الله الرحمن الرحیم بسیار بگوید برای آمرزش گناهان

-         سوره قدر درنمازهای واجب بخواند گناهان گذشته اش آمرزیده شود

-         ده بار سوره قدر خواندن به اندازه آمرزش هزار گناه

-         حم دخان شب جمعه گناهان اول آخر او آمرزیده شود   

-         خواندن سوره ص آدمی را از گناهان دور می كند

نوشته شده در سه شنبه نوزدهم بهمن ۱۳۸۹ساعت 22:14 توسط محمد حسین|


آخرين مطالب
» حکیم حاج ملاهادی سبزواری
» شهادت میدهم حق است مولایم امیر المومنین حیدر
» انسان ممکن است با یک نفر
» شاهکار امیرالمومنین در پاسخ به سوالات تکراری
» آواکادو، میوه ای خارق العاده برای زیبایی
» پای درس «جهاد با نفس» شیخ حر عاملی -جلسه 65 -جلد اول وسایل شیعه
» 24 راه ساده برای کالری سوزی
» شاعر شدم که
» دوست داشتن به تعــــداد دفعات گفـــــتن نیست
» چگونه اکانت واتس اپ را پاک کنیم + آموزش
Design By : Pars Skin